Извините, этот техт доступен только в “Латышский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Zģes ņebuģet sporķivnij zal!»1 jeb atjaunots parkets Jaunauces pils kupolzālē

 

Parketa atjaunošana ir noslēgusi Jaunauces pils skaistākās telpas — ovālās kupolzāles interjera atjaunošanu. Zāles grīdas segumu veido priežu dēļu pamatklājs, parketa pamatne, uz kuras uzlīmēts parkets. Pēc 2. pasaules kara parkets bijis ļoti sliktā stāvoklī. Parkets demontēts, un 1950-to gadu beigās zālē ieklāta dēļu grīda, saglabājot pamatklāju. 2018. gadā zālē dēļu grīda demontēta. Tā kā parketa pamatne bija ļoti bojāta — kara laikā cietusi no lietus ūdeņiem un gadus desmit intensīvi izmantota kā grīda bez seguma, tā bija ļoti nodilusi un satrupējusi. Dēļu pamatklājs ir saglabāts — vietām protezēts.

Parketu atjaunot bija salīdzinoši vienkārši, jo biedrībai bija pieredze, ko ieguvām 2018. gadā, atjaunojot tādu pašu parketu divās citās pils telpās. Parketa raksts ir ļoti skaists, to veido ozolkoka, melnkoka, sarkankoka un kļavas koksnes, kuru atšķirīgās tekstūras un krāsas, saliktas interesantā rakstā, veido elegantu parketu. Grīdlīstes pielikšana nebija viegla, jo telpa ir ovāla… Parkets ir oriģinālā parketa precīza kopija, jo pils ēdamistabā zem grīdlīstes atradām parketa fragmentus.

Parketu 71.9 m2 platībā atjaunoja Gatis Pūpols.

Zāle laika gaitā piedzīvojusi dažādus laikus — bijusi gan svētku zāle barona fon der Ropa ģimenei, kurā dejojusi neviena vien tā laika slavenība, gan klase un aktu zālē skolas laikā. Bet visskarbākie laiki sākās 1950 — to gadu beigās, kad skolā ieradās kāds padomju «činavnieks» un pajautāja skolotājiem: «A gģe u vas sporķivnij zal?»2 Un pats uz šo jautājumu atbildēja pēc zāles apskates: «Zģes buģet sporķivnij zal!» 3 Un bija arī — basketbola grozi zāles galos un volejbola tīkls pa vidu līdz 1980 — to gadu sākumam, kad pēc kritiska raksta rajona avīzē «Padomju Zeme», fizkultūrieši sportoja citās telpās.

Zāle ir ļoti skaista, tā gaida tūristus, koncertu un semināru apmeklētājus un tos, kas vēlas piedzīvot savu laulību ceremoniju skaistā vietā! Un: «Zģes ņebuģet sporķivnij zal!»4. Nekad!

____________

  1. «Šeit nebūs sporta zāles!»
  2. «Bet kur jums ir sporta zāle?»
  3. «Šeit būs sporta zāle!»
  4. «Šeit nebūs sporta zāles!»

 

Inguna Balcere

Biedrības «Mēs — «Jaunaucei» un

projekta «Restaurācijas darbi pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai Jaunauces pilī 3. kārta» vadītāja

 

 

 

 

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Meklē mūs internetā: