Jaunas slēdzenes un seni ornamenti Jaunauces pilī

Jaunauces pilī ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas finansējumu restaurētas ziemeļu fasādes ārdurvis un veikti izpētes darbi astoņās telpās.

 

Jaunauces pilī var ieiet un iziet pa sešām ārdurvīm, ja pieskaita dubultdurvis un vējtverus durvju kopskaits ir trīspadsmit. Skaistākās durvis ir pils dienvidu fasādē, kas ved uz terasi – ar stiklotām rūtīm un virsgaismas logiem. Šīm durvīm ir paveicies, jo tās  restaurētas jau 2007. gadā.

Decembrī savu zvaigžņu stundu piedzīvoja arī ziemeļu fasādes durvis, kas ir centrālās, galvenās pils durvis. Tā ir komplicēta trīsdurvju sistēma ar vējtveri – pirmās ārdurvis ir “jaunas”, jo ieliktas tikai 20. gs. sākumā kā ziemas durvis siltuma taupības nolūkos. Muižas laikā pavasaros durvis izņēma, un tas ir bijis 4 vīru darbs, jo tās ir ļoti lielas un smagas. Visi, kas pilī saimniekoja pēc barona Ropa, sevi neapgrūtināja ar durvju cilāšanu divas reizes gadā, bet žēl! Jo īstās ārdurvis, kas tagad ir otrās durvis, ir ļoti elegantas ar virsgaismas logu, kas “izcakots” ar arkveidīgu dalījumu un skaisti ierakstās pils arhitektūrā. Durvis saglabājušās no pils celšanas laikiem, un pils celtniecība uzsākta 1815. gadā. Trešās durvis ir viena vecuma ar pirmajām durvīm, arī šo durvju uzdevums bija mazinā aukstā gaisa iekļuvi pilī. Durvis iekombinētas vējtverī, kuru stiklotās sienas, elegantā koka ietvarā ietiecas pils vestibilā, un ir skaists interjera elements. Cik skaisti barons mācēja risināt energofefektivitātes problēmu! Mūsdienās nereti par labāko risinājumu uzskata skaistu, vērtīgu durvju nomaiņu pret plastmasas izstrādājumu. Nožēlojams risinājums! Diemžēl, pietrūka naudas vējtvera restaurācijai. Savu sākotnējo krāšņumu atguvušas tikai pirmās un otrās durvis. Pirms restaurācijas durvju stāvoklis bija katastrofāls – deformējušās, caurumi, nošķēlumi, detaļu zudumi, daudzslāņains, nepareiza toņa eļļas krāsas segums, dažādu periodu uzslāņojumi furnitūrā un  apdarē. Durvis restaurēja Māris Gulbis no Šķēdes pagasta.

Beidzot ārdurvis ir slēdzamas! Amizants ir fakts, ka vismaz pusgadsimtu nesankcionētu neiekļūšanu pilī nodrošināja tikai pirmo durvju ķēde – šīs durvis nekad nav bijušas slēdzamas, bet abām pārējām durvīm laika gaitā slēdzenes sabojājušās vai nozaudētas atslēgas. Ja to būtu zinājuši zagļi!

Pils rietumu spārna astoņās telpās 1. un 2. stāvā restauratore Laura Jansone veica interjera dekoratīvās apdares izpēti. Barona kabinetā, medību salonā, kā prognozējām, zem uzslāņojumiem labi saglabājusies 1903. gada interjera apdare. Diemžēl, muižas laikā, veicot remontdarbus, tika neticami rūpīgi notīrīti visi iepriekšējie krāsu slāņi. Par veiksmi uzskatāma barona kabinetā uz pilastra pamatnes izpētes laikā atklātā tumši zaļā krāsa ar marmorizējumu. Un tā ir pirmā reize, kad marmorizējums konstatēts Jaunauces pilī. Nebija šaubu, ka tāds ir bijis, jo tā ir tipiska ampīra interjeru apdare, bet tas līdz šim nekur pilī nebija atsegts. Gaiši pelēkas, marmorizētas sienas bijuša arī 2. stāva gaiteņa sienām “kungu galā”.

Telpās, kurās rosījās pils kalpotāji – pils saimnieciskajā galā atklājās interesantas lietas! Zem vēlāku laiku uzslāņojumiem labi saglabājusies 19. gs. apdare. Kā jau saimniecības telpās, apdare vienkārša, tomēr eleganta. Apdari veido skaists krāsojums, kas akcentēts un nodalīts ar citas krāsas joslu vai ornamentu. Sienu apdarē izmantota šļakstīšanas tehnika, kas nereti tiek izmantota arī mūsdienu interjeros.

Pils atjaunošanas darbu prioritāte ir 2. stāva gaitenis, jo tas šobrīd izskatās nožēlojams – apmetums izdrupis, septiņdesmit gadus vecā elektroinstalācija ir bīstama. Marmorizējuma tehnikā veidotā apdares atjaunošana ir dārga, pārējo sienu krāsojumu dārgākā sadaļa būs nevis krāsojuma atjaunošana, bet apmetuma remonts, kas laika gaitā izdrupis lielos laukumos.Vērojot izpētes atsegumu laukumus telpās un izlasot aprakstus, gan mēs, kas pilī strādājam, gan viesi, iztēlē redzam, kādas telpas bijušas kādreiz un kādas tās būs kaut kad nezināmā nākotnē pēc atjaunošanas. Un būtu labi, ka “kaut kad” pienāktu drīz.

Biedrības “Mēs – Jaunaucei” valdes priekšsēdētāja,

Jaunauces pils pārvaldniece, projekta vadītāja Inguna Balcere

Meklē mūs internetā: